Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi


Výroba nářadí


Výroba kleští

Vlček a růžek

Buchar

Útinka

Beránek

Klínování
Základem kovářské práce je dobré nářadí. Vyjma toho, že se vám poštěstí koupit nářadí  z pozůstalosti, nedá se z kovářského nářadí nic koupit - tedy alespoň o tom nic nevím. Jediné co koupíte v obchodě jsou kladiva. Všechno ostatní  si musíte udělat sami, jako asi všichni kováři.

Mě se povedlo základní nářadí koupit, takže vyrábět nemusím, spíše experimentuji a učím se je vyrobit. Jak jsem v dostupných knihách ale zjistil, v našich končinách pracoval kovář většinou s pomocníkem. Kovář držel materiál a nástroj (sekáč, průbojník...) a pomocník přitloukal velkým kladivem. O tom, že by pracoval sám se jaksi neuvažovalo.

Pokud tedy pracujete sami a máte k dispozici jen dvě ruce, budete potřebovat nástroje, které vám práci usnadní. Ať jsem hledal u nás na internetu a po knihovnách jak hledal, nic jsem nenašel. Tedy našel, naprostou náhodou jsem našel stránku Dicka Nietfelda, který mě poslal už desítky  obrázků a návodů na nástroje "pro jednoho kováře".  Vlastně tyto návody byly impulsem, proč jsem začal tvořit stránku, na které právě jste. 

Postupně bych se chtěl pokusit jednotlivé nástroje vyrobit, nafotit, výrobu popsat a podělit se s těmi, kdo mají zájem o  poznatky s práce s nimi. některé nástroje  jsou samozřejmě klasické - kleště, kladiva, babky..., další jsou "udělátka " pro jednoho, která jistě oceníte. Některé z nich se mi opravdu líbí.


Zpět na stránku Jak postavit kovárnu


Zpět na stránku Amatérský kovář