Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Kroucení - torzírování

zatepla_tvar_1.jpg (31835 bytes)  zatepla_tvar_2.jpg (34096 bytes)

Šroubovice je dekorativní prvek, který můžeme pozorovat na většině mříží, zábradlí, plotů, vrat a všelikých dalších kovářských výrobků. Nejčastěji se používá při zdobení čtvercových tyčí. Když si budete všímat kovářských výrobků, tedy již zmíněných mříží, plotů..., najdete na nich jak torzírované krátké úseky, tak tyče kroucené v celé délce. Kroutit - torzírovat se dá prakticky cokoliv, jen u kruhového průřezu to jaksi ztrácí smysl. Celé další povídání bude pro jednoduchost pojednávat o trozírování tyčí čtvercového průřezu.

Nářadí: svěrák a vratidlo

Svěrák popisovat nebudu, jen musí stát dostatečně pevně - upínáme do něj kroucenou tyč - při kroucení za studena vynakládáme docela velkou sílu

Vratidlo je nástroj, který nasadíme na druhý konec tyče.

Typů vratidel je několik:

uzavřené - pro nasazení z čela tyče - je jednoúčelové (na každý rozměr tyče jiné). Základem je ocelová destička odpovídajících rozměrů s probitým čtvercovým otvorem, na kterou jsou přivařeny dvě rukojeti. Je vhodné na kroucení za studena - vydrží větší krouticí sílu. Dá se použít jen tam, kde jej nasazujeme na konec, nebo nedaleko od rovného konce tyče.

otevřené - pro nasazení z boku - rychle vyrobitelný nástroj pro práci za tepla. Jedná se vlastně o dlouhou čtvercovou tyč, uprostřed zahnutou do těsně uzavřeného "S" (zahněte s vloženým plocháčem o patřičné tloušťce.
Jinou alternativou, která je víceúčelová - stavitelná pro různé rozměry je uzpůsobený starý, stavitelný klíč s navařenou rukojetí. (tenhle je od Dicka)

vratidla1.jpg (13965 bytes) twisting_bar.jpg (29022 bytes)

Torzírování za studena

Ručně lze torzírovat tyč tak o průřezu 10x10 mm. Získáme tak pravidelnou šroubovici s mírným stoupáním, lze torzírovat "libovolně" dlouhý úsek (celou tyč). Jeden konec upneme vodorovně do svěráku, na druhý nasadíme vratidlo a pomalu otáčíme - podle průřezu to vyžaduje odpovídající sílu. Po každých 90° potočení jsou hrany ve stejné pozici a můžeme kroucení ukončit. Podle délky je nutné zvolit i počet otáček. Pokud děláme více kusů stejných, musíme otáčky počítat.

zastudena.jpg (31943 bytes)

Studený materiál nejde kroutit do nekonečna. kroucením dochází k deformačnímu zpevnění a přeženete-li to, tyč nakonec přetrhnete. Pomohlo by možná vyžíhání (nezkoušel jsem to) - nesmí dojít ale k zakalení

Je těžké udržet vratidlo po celou dobu v souosé poloze, tak aby tyč nebyla křivá. Zabrání se tomu nasazením trubky (o něco kratší, než je torzírovaná část, délku musíte odzkoušet, tyč se malinko zkrátí).   Trubka musí jít na tyč volně nasadit (vůle asi 1 - 2 mm, ne moc, jinak ztrácí smysl).

Existují i torzírovací stroje, kterými lze zpracovat i tyče větších průřezů. našly by se možná v některých starých kovárnách. Něco podobného (myslím, že německé výroby) jsem viděl i před časem na Strojírenském veletrhu v Brně. Byla to strašně jednoduchá konstrukce z trubek a jäckelů, fotku bohužel nemám.

 

Torzírování za tepla

Za tepla se materiál chová samozřejmě úplně jinak, než za normální teploty. Podle velikosti výhně se dá ale torzírovat jen malý úsek.
Postup je stejný, jako za studena, jen je výhodnější tyč upnout svisle. Otevřené vratidlo nasaďte tak, aby se při otáčení svíralo kolem tyče. (na prvním z obrázků je nasazeno pro kroucení vlevo, na druhém vpravo) Musíme pracovat rychle, ale pokud materiál vychladne, můžeme ho nahřát znova a pokračovat.  Při torzírování, které je na sérii snímků jsem tyč nahříval třikrát, pokaždé jsem několik otáček přidal.

torzirovani1.jpg (12866 bytes) torzirovani2.jpg (15545 bytes) torzirovani3.jpg (15150 bytes) torzirovani4.jpg (15131 bytes)

Teplotní gradient, který je na koncích ohřáté části vytváří krásný, pomalý náběh šroubovice. Chceme-li toho dosáhnout, musí být upnuté konce dále od ohřáté části. Chceme-li tomu naopak zabránit, upneme přímo ve žhavé oblasti.

gradient.jpg (12373 bytes) torzirovani5.jpg (12775 bytes) torzirovani6.jpg (14176 bytes) torzirovani9.jpg (17179 bytes) torzirovani7.jpg (13361 bytes)

Šroubovice se snadno poškodí - opálením, kladivem..., doporučil bych nechat si torzírování na konec.

 

Torzírování má tolik možností, že moje povídání bude chtít po čase nějaké pokračování. Rád přidám i vaše fotky a zkušenosti.

.... a komu se nelíbí kulatá, může si ji překovat zpátky dohranata.

hranata.jpg (19396 bytes)

 

Zpět na stránku Jak postavit kovárnu

Zpět na stránku Základní postupy