Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Kování velkého kruhu na konci tyče

oko_na_tyci.jpg (8055 bytes)Jedním z možných dekoračních, nebo funkčních prvků je velké oko na konci tyče. Dá se to použít jako ozdoba, ouško, držátko či ukotvení dále pokračujícího řetězu. Vypadá to lépe, než vyrobit háček a ten zavřít tak daleko, až se dotkne svého vlastního kořene (já to ale jako prvek nezavrhuji, vlastním asi 100 let starý pohrabáč s takovým ohýbaným okem na konci a docela mu to sluší). Jistě, že by se to dalo snadněji obejít svařením předem připraveného kruhu k tyči, ale to už by nebyla ta správná kovařina.

Libovolně dlouhý kus čtyřhranu (např. 12x12 nebo většího) u jednoho konce sekáčem za tepla rozsekněte (v délce odpovídající velmi přibližně průměru budoucího kruhu). Aby nedošlo k velkému zborcení vnitřních stěn budoucího otvoru, je vhodné použít sekáč s ostrým úhlem a rozseknutí dělat z obou stran materiálu. Možná, že se při troše snahy obejdete bez pomocníka a zvládnete to nějak "vyoslit" na útince. Dal by   se s úspěchem použít mechanismus přidržující materiál na dráze, v nejhorším případě budete muset věřit tomu, že tě tyč držená při rozsekávání mezi stehny (když máte v pravé ruce kladivo a v levé sekáč) nepraští na choulostivá místa osobně bych dal přednost pomocníkovi :-)

Rozseknutí nevede až těsně ke konci tyče, ale končí v takové vzdálenosti, jakou má šířka tyče. V našem případě tedy cca 12 mm od konce. Pomocí trnu obě odseknuté poloviny od sebe rozehněte, na horním konci zůstane jakási "kostička" - zásoba materiálu.
Nyní tento budoucí kruh navlékněte na kulatý roh kovadliny (zbytkem tyče k zemi) a kostečku na konci tyče rozkuj na profil stejného průřezu, jaký mají obě poloviny (pozor na oči, pokud držíte tyč rukou, musíte se hodně nahnout a jste hlavou blízko odletujícím okujím). Kruh se při kování střídavě kuje na kuželovém rohu kovadliny a následně srovnává jeho šířka na dráze. Tím se obvod kruhu zvětší a zcela se zahladí nejednotnost původního vnějšího tvaru

kruh1.jpg (4068 bytes)      kruh2.jpg (3707 bytes)

Je-li teď již téměř celý kruh hotový, zbývá jej opravit ještě u kořene, kde přechází do tyče a kde ještě není nedostatečně rozevřen. Za tím účelem ho nasaďte na kuželový roh kovadliny tyčí vzhůru a údery do jejího konce "rozplácněte" nahřátý kořen kruhu o kuželový roh. Po následném překutí šířky na dráze kovadliny se zcela zahladí stopy po tom, že kruh vznikl původně rozštěpením.

    kruh3.jpg (9206 bytes)       

Teď ještě podle potřeby překujte celý obvod, aby byl pravidelný a kulatý. Můžete také dodatečně změnit profil jeho průřezu (na plochý prstenec nebo opačně v nátrubek) či ještě zvětšit jeho průměr tím, že celé ouško bude tenčí. Ale nepřežeňte to. Velký kruh už nikdy nezmenšíš!
Samozřejmě, že takto získaný polotovar lze dále tvarovat a získat ouško myšákového klíče ve tvaru ležaté osmičky, dekorační srdíčko, hvězdičku či jiný tvar - třeba čtvercové okénko nasazené ve finále na jeklu či velkém čtyřhranu (sloupu) jako úchyt nějaké poličky či tak všelijak podobně.

Tolik k výrobě kruhů, jejíchž průměr nelze získat běžným děrováním, protože by v polotovaru po vyděrování nezbyl dostatek materiálu na další tváření obvodu.

Zpracováno na základě podkladů a obrázků od Viktora Laiky.

vlcek.JPG (2491 bytes)Na fotografii nahoře je kruh, který jsem podle popisu zkusil vykovat na čtvercové tyči 15x15 mm. Má průměr asi 50 mm, kování šlo poměrně rychle.  Je dobré při překovávání obracet často kruh na rohu kovadliny, aby se rovnoměrně překoval ostrý otřep po rozseknutí. Minimální velikost kruhu, který budete schopni udělat závisí na tvaru kovadliny. Nemáte-li kovadlinu se štíhlým rohem, použijte vlček ( babka - kuželovitý trn, který se vsazuje do otvoru v kovadlině. Pokud se budete zabývat kováním kruhů, vřele doporučuji si jej udělat).

Zpět na stránku Jak postavit kovárnu

Zpět na stránku Základní postupy