Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi


Oblíky, sedlíky a to ostatní


naradi.jpg (35836 bytes) Do výčtu nástrojů na násadě patří samozřejmě i nástroje, které otisknutím svého povrchu tvarují výrobek. Tvarováním rozumějmě drážkování, rýhování, vytváření důlků, prohlubní, ozdobných záseků a všemožných jiných dekorativních prvků. Používají se k tomu oblíky, sekáče rovné i tvarové, nástroje s půlkulatou a jinak tvarovanou pracovní plochou. Dokončovací a dekorativní operací je také hlazení povrchu, do výčtu tvarovacích nástrojů tedy patří o hladicí sedlík a pro úplnost bych sem zařadil i osazovací kladiva.

Následující přehled je pouze průřezem možných tvarů. Škála nástrojů bude jistě hodně široká a liší se podle zaměření a druhu výrobků, kterými se ten, který kovář zabývá. Nemá-li být každý kus originál, ale je potřeba jej několikrát opakovat, vyplatí se vyrobit si příslušný nástroj. Tam, kde se objevuje stejný motiv mnohokrát opakovaně vedle sebe (zábradlí, plot, mříže) je to pak nezbytnost.

 

sekáče

sekace.jpg (13290 bytes)Mají svoji vlastní kapitolu, tam o nich píši jako o nástrojích na dělení materiálu. Pokud na ně vedeme pouze mírný úder přitloukacím kladivem, jejich břit se pouze vtiskne do povrchu a vytvoří úzkou, ostrou rovnou, nebo tvarovanou drážku.

oblíky

obliky.jpg (11056 bytes)oblik.jpg (9439 bytes)Nástroje s podélným, oblým nosem používané k vytváření všemožných drážek a podlouhlých prohlubní. Zakřivení pracovní plochy oblíku může být různé, od "ostrého" oblíku s poloměrem od 1 mm až po "tupé" s poloměrem 10 mm a více. Nos oblíku je rovný, nebo mírně vypouklý (podélně), případně jsou konce nosu zvednuté (nenechává pak ostré záseky), pracovní plocha je velmi jemně broušená.Oblíky mohou být jednostranné (nos je oblý jen z jedné strany, druhá je rovná a kolmá k materiálu), nebo oboustranné (častější varianta).



hladicí sedlík

sedlik.jpg (10241 bytes)Nástroj na vyhlazení povrchu po předchozím "pojednání kladivem" (krásný výraz znamenající kování kladivem) Při práci ale vyžaduje další ruce pomocníka, který na něj přitlouká. V jednom to jde také, ale není to ono. Pracovní plocha je široká, broušená do roviny ( ten můj na obrázku je dlouho nepoužívaný)



osazovací sedlík (kladivo)

osazovaci2.jpg (9633 bytes)Pracovní plocha je menší, než u hladicího sedlíku (s ním s osazovat dost dobře nedá), plocha je kolmá, broušená do roviny, hrany jsou ostré.

... to ostatní

kulata.jpg (20699 bytes)Pro ostatní zdobicí nástroje jsem se nedopátral  k nějakému názvu. jediný, který jsem našel je "puncna". Mě nejvíce zaujaly nástroje s půlkulatou pracovní plochou, jejímž vtisknutím do materiálu vzniká kulatý důlek. Nástroje se špatně shání (našel jsem jen jednoho britského dodavatele s prodejnou v Praze), proto jsem si je vyrobil navařením ložiskové koule na připravený nos nástroje. Slouží dobře, ocel na ložiska je dostatečně tvrdá, i když se při svařování (obloukem) vyhřeje.
Mezi tyto nástroje patří i různé důlčíky, hroty a jiné varianty nástrojů. Svým způsobem to může být třeba i ozdobný hlavičkář na nýty, který dá nýtu požadovaný tvar.
Ball_pein.jpg (2025 bytes)

 


 

Pracovní plochy nástrojů musí být kalené a jemně broušené, jakákoli nerovnost se obtiskne do materiálu. Čím jemnější detail kováte, tím více budou nerovnosti patrné. Jedná se o nástroje, u kterých vyšší hmotnost je spíše na škodu, protože část kinetické energie přitloukacího kladiva pak pohltí sám nástroj, ale musí být dostatečně tuhé a tvrdé.




Zpět na stránku Amatérský kovář

Zpět na stránku Jak postavit kovárnu