Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Babky

babky.jpg (8183 bytes) Na každé kovadlině je čtvercový otvor, většinou o rozměrech 25x25 mm (1"). U malých, nebo naopak hodně velkých kovadlin může mít i jiný rozměr. otvor slouží ke vkládání pevných "spodních" nástrojů nazývaných babky.

Všechny babky jsou opatřeny trnem o rozměru otvoru v kovadlině. Trn by měl do otvoru pasovat těsně, ale ne tak, aby se při práci postupně zarážel. Babky musí sedět na své spodní straně, ne na trnu. Trn by měl pod kovadlinou z otvoru vyčnívat, aby jej bylo možno snadno vyrazit a babku vyjmout. Při výrobě babky vykoveme trn jako první, oboustranným osazením polotovaru, pak polotovar za horka narazíme několika údery kladiva do otvoru v kovadlině, aby se vyrovnala dosedací plocha (pozor, musí jít do otvoru volně, jinak ho budete za horka z kovadliny těžko vytahovat a hrozí i její zničení !!!). Teprve potom se tvaruje pracovní plocha babky.

V následujícím souhrnu jsem se snažil udělat ucelený přehled tvarů a účelů jednotlivých "babek".  Pokud máte další speciality ve své kovárně, rád je přidám, určitě tento výčet není konečný.

 

útinka

utinka1.jpg (3141 bytes)Dělení materiálu za horka - vlastně je to sekáč  zasazený do kovadliny, na který se položí materiál a údery kladiva se nasekne téměř v celém průřezu (z jedné, nebo z obou stran) a následně se useknutá část odlomí. nedosekává se  úplně, útinka by se zbytečně otupila. Útinka se dělá ze stejné oceli jako sekáče.

oblá babka

babka2.jpg (5982 bytes)babka1.jpg (6107 bytes)babka3.jpg (4815 bytes)Osazování, zdobení, kování drážek, ohýbání - podle potřeby má různé poloměry zakřivení. je to protikus k oblíku pro oboustranné osazování.Materiálově už není tak náročná jako útinka



plochá babka

babka4.jpg (3029 bytes)Osazování - protikus k osazovacímu kladivu. Hranatá - čtvercového, nebo obdélníkového tvaru. Může mít různou šířku a rozměry. Povrch je broušený do roviny.

 



vlček

vlcek.jpg (4044 bytes)Kování kroužků a kruhových tvarů. Je to štíhlý kužel, ten můj je asi 15 centimetrů vysoký se základnou o průměru 4 cm, bohužel má ulomenou špičku. Rozměry a velikostí se může lišit. Pro velké kruhy se používá samostatně stojící, velký rovnací kužel (o průměru základny i několik desítek centimetrů)



růžek

ruzek.jpg (4517 bytes)Kování kroužků a kruhových tvarů. Stejný kužel jako je vlček, ale nad základnou ohnutý, takže vytváří štíhlý vodorovný roh. Stejně jako vlček vyžaduje lepší materiál, protože při kování kruhů bude s horkým materiálem déle ve styku.  (růžek je mojí vlastní výroby, ale protože jsem použil zbytek nějaké staré strojní součásti, nemám tušení z jakého je materiálu)



průbojnice

prubojnice1.jpg (2710 bytes)prubojnice2.jpg (6188 bytes)Probíjení - otvor o rozměru používaného průbojníku, nebo trnu. Udělal jsem si zatím jen jednu, se čtvercovým otvorem, který jsem prorazil do desky o síle asi 12 mm. Místo trnu jsem zespodu navařil jäckel 25x25 mm.



ohýbací vidlice

ohybaci_vidlice.jpg (4370 bytes)Ruční ohýbání za tepla Vidlice různých roztečí a tvarů ramen, mezi které se vloží ohýbaný materiál. Podobné vidlice jsou i jako ruční nástroj.



podpěrný hlavičkář

podperny_hlavickar.jpg (5446 bytes)nytovaci_set.jpg (5128 bytes)Nýtování. Dvojice nástrojů - podpěrný a závěrný hlavičkář se používá k vykování hlavy na nýtu za horka. Může mít i ozdobný tvar.



zápustky

zapustka1.jpg (3937 bytes)Kování určitých tvarů. Jsou to většinou spodní části dvoudílných nástrojů "forem" pro kování více kusů stejného tvaru. Pro ilustraci jsou na obrázku obě části zápustky pro zakulacování



Zpět na stránku Amatérský kovář

Zpět na stránku Jak postavit kovárnu