Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi


Nýtování


Nýtování je klasická kovářská  technika spojování dvou částí. V minulosti bylo používáno nejenom v kovářství, ale hlavně při stavbách všech ocelových konstrukcí,věží, mostů, kotlů a podobně. Nýty v kovařině plní funkci nejenom spojovací, ale i ozdobnou.  Zatímco u stavebních a zámečnických konstrukcí se potkáte pouze s nýty s půlkulatou hlavou, případně zapuštěnými, protože tady je důležitá především pevnost spoje, v kovařině narazíte na nepřebernou škálu tvarů jak hlaviček, tak i celých nýtů.  Nýtovat můžete tak, že vytvarujete precizní půlkulatou hlavu na obou stranách (za použití hlavičkářů),  nebo  hlavu tvarujete jen tak "z ruky" kladivem . v tom případě je hlava vyjádřením vaší osobní představy o tvaru, nikoli jen strojní součástí. Je nepochybně krásnější, ale i pečlivě provedená a přesná půlkulatá, nebo zdobená hlava má své opodstatnění.

Nýty

Ocelové nýty (dříve velice rozšířený, dnes už poměrně vzácný sortiment železářských obchodů)  koupíte ve dvou různých provedeních hlavy - se zapuštěnou a s půlkulatou hlavou, v různých průměrech a délkách (tedy abych pravdu řekl, největší na jaké jsem v poslední době narazil byly o průměru 10 mm). Nýty se prodávají vyžíhané, tedy měkké.

Komu kupované z nějakých důvodů nevyhovují, může si zkusit udělat vlastní. U běžných rozměrů jsem k tomu zatím neměl důvod, ale pokud chcete nýtovat čtverhranným nýtem (třeba aby se součásti neprotáčely) nic jiného vám nezbude.

Nářadí

Na nýtování  potřebujete dva hlavičkáře: spodní - podpěrný a horní - závěrný. Samozřejmě kladivo a na utažení spojů před nýtováním  - utahovák

        

Podpěrný hlavičkář - usazuje se do kovadliny, nebo svěráku a slouží k tomu, aby se hlava při nýtování nezdeformovala.  Důlek v něm tedy odpovídá hlavě koupeného nýtu.

Závěrný hlavičkář je nástroj do ruky, nebo na násadě - tvaruje druhou, nově vytvořenou hlavu

Utahovák, je trubkový nástroj o průměru nýtu, kterým se spasují dosedající části (platí hlavně u plechů, tlustou tyč asi jen tak nesrovnáte) - zapomněl jsem ho vyfotit


Délka nýtů - trefit správnou délku není jednoduché. Záleží jak na celkové síle nýtovaných materiálů, tak  na velikosti a způsobu vytvoření díry pro nýt. Díra musí být nepatrně větší, než je průměr nýtu, jinak skrz ní ohřátý nýt neprojde (ohřátí se zvětší). Není to úplně kovářské, ale dám přednost vrtání vrtákem o 0,2 - 0,4 mm větším. Pokud budete probíjet, pak  zvolte průbojník co nejlépe odpovídající nýtu, nebo menší a použijte kalibrovací trn. Čím větší je díra, než nýt, tím delší nýt potřebujete. Obecně by se dalo počítat s přesahem na vytvoření hlavy 1,6 - 1,8 násobkem průměru. Čím je díra větší, tím více se musí nýt napěchovat, aby ji vyplnil. Nýt ale musí jít do díry zasunout lehce, s dostatečnou vůlí, žhavý nýt nelze narazit kladivem - zdeformoval by se .

Postup při nýtování

Při malém průměru nýtů  je možné nýtovat  za studena, bez ohřevu. Prodávané nýty jsou dostatečně měkké, proto lze hlavu tvarovat  kladivem, nebo hlavičkářem i bez ohřevu.  Podstatou nýtování za tepla je ale využití tepelné roztažnosti železa, respektive jeho smrštění po ochlazení. Spoj, který byl nýtován za tepla je pevnější, protože nýt se po vychladnutí nepatrně smrští, a tím přitáhne nýtované součásti pevněji k sobě. Vlastní nýtování vyžaduje ale rychlé provedení všech operací a tedy i pomocníka, " v jednom" to jde špatně.

Ohřev nýtu - nýt je poměrně drobná součást, snadno se při ohřevu "ztratí mezi uhlím, ohřejeme ho na povrchu žhavého uhlí. K jeho vyjmutí a nasazení se používají kleště s tenkými dlouhými čelistmi (nemám).

Nasazení a utažení - po ohřátí nastává boj s časem. Je - li to možné, spasujte a stáhněte dohromady svěrkou obě nýtované součásti. Horký nýt prostrčíte dírou  a položte na podpěrný hlavičkář. (Každý si asi postupně vyzkouší, v jaké poloze je nejlepší nýt nasunout do díry a  hlavou posadit do podpěrného hlavičkáře. V jednom to je opravdu složité, zvláště pokud nýtujete rozměrný kus).  Nasadíte utahovák a jednou dvěma ranami na něj přitisknete nýtované součásti k sobě.  Utahování nemá vcelku smysl u masivních součástí, kde síla úderu za studena nestačí na srovnání nýtovaných součástí. Naopak smysl má při nýtování plechů.

Pěchování - několika silnými údery kladivem - přesně v ose nýtu napěchujeme nýt a vytvoříme základ hlavy. Pokud napěchujeme hlavu křivě, jde to špatně opravit. Pozor na to, aby po úderu spodní hlava nevyskočila z hlavičkáře a dalším úderem se nezdeformovala - zkazilo by to vzhled.

Vykování hlavy - hlavu můžeme dotvarovat buď volně kladivem, kdy  střídavě vedeme údery šikmo ze čtyř směrů. Pokud má mít hlava i svou funkci pevného konstrukčního spoje, měla by si zachovat i rozměry  odpovídající strojně vyrobené půlkulaté hlavě.  Rozměry hlav lze najít ve strojnických tabulkách. (pokusím se něco oskenovat a přidat na stránku)

 Závěrným hlavičkářem vytvarujeme hlavu půlkulatou, nebo takovou, jaký tvar hlavičkář má. Údery kladivem na hlavičkář musí být poměrně silné, nýt už většino stačil dost vychladnout a tvarujeme poměrně velkou plochu najednou.

Ve strojírenství byly používány pneumatické nýtovačky - ruční stroje na tvarování hlav. Nýtování vytlačilo postupem doby svařování obloukem a šrouby, ale všechny historické ocelové stavby jsou spojeny tisíci nýty, většinou v několika řadách za sebou. Jak často se nýty používaly si uvědomíte, až se podíváte třeba na některý ze starých železničních mostů.

Dekorační funkce - nýtů je významným atributem kovaných výrobků. Hlava nýtu může být nenápadným prvkem na spoji dvou součástí, nebo naopak dominantním motivem celého výrobku. Jednak můžeme použít ozdobný hlavičkář a hlavy vytvarovat do hvězdic, květů....Nebo dáme přednost volnému ručnímu vykování hlavy. 
Není nutné se omezovat na prodávané nýty, ale můžeme vykovat nýty čtvercového, nebo obdélníkového průřezu, případně roznýtovat osazený trn přímo na konci spojované součásti.
Zajímavým prvkem je  nýt
rozštěpený v jednom, nebo dvou směrech.

Nástroje - hlavičkáře by měly být vyrobeny z uhlíkové nástrojové oceli tř 19, zakalené a popuštěné, obdobně jako zápustky, oblíky... Pokud nýtujete pár nýtů, vystačíte s uhlíkovou ocelí s 0,4 - 0,6% uhlíku (např.11 560 - Označení neberte doslova, je to jedna z možností - tohle je ocel použitelná na kladiva). Když nebudete mít nic jiného, poslouží i žebírková armovací ocel (roxor - chcete-li drát do betonu)  o  větším průměru, za které hlavičkář vykováme. S úspěchem lze využít staré kladivo, koupené v bazaru, které překováme na požadovaný tvar (pokusím se tomu věnovat na některé další stránce o výrobě nástrojů).
Z oceli si nejprve vyrobte důlčík s pracovní plochou ve velikosti a tvaru hlavy nýtu, vykovejte vybruste a zakalte pracovní plochu. (trik k nezaplacení - máte li k dispozici stará ložiska, najděte kuličku odpovídající velikosti a přivařte ji na podložku - získáte nástroj s dokonale kulatou plochou).  Z nástrojové oceli, starého kladiva...(viz předchozí popis) vykovejte polotovar hlavičkáře, ohřejte pracovní část v co nejkratší délce na kovací teplotu a naražením důlčíku vytvarujte důlek pro hlavu nýtu - pracovní plochu. Nástroj dotvarujte a zakalte.

Ozdobný hlavičkář je nástroj do ruky, nebo na násadě - kterým se dává ozdobný tvar nově vytvořené hlavě. Pokud se do toho chcete pustit, musíte nejprve z kalitelné oceli (vyžíhané na měkko) vyrobit vzorovou hlavu - broušením, rytím,... takto vyrobenou matrici zakalíte a obtisknete - vyrazíte za tepla do budoucího hlavičkáře. Nakonec pracovní plochu takto vyrobeného nástroje zakalíte. (takhle daleko jsem se zatím nedostal)



 


Zpět na stránku Jak postavit kovárnu


Zpět na stránku Základní postupy