Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Vlček a růžek

vlcek2.jpg (4044 bytes) Hned na začátku je nutné říci, že kdo si chce ušetřit práci může nalistovat stránku kde co koupit.  Kdo chce vyrábět, může číst dál.
Vlček a růžek jsou principielně totéž, co se týče výroby. Materiálem by měla být kvalitní legovaná ocel (kde ji ale vzít?), nezbytně nutná ale není. Dostupným materiálem, je například poloosa z náklaďáku (o průměru asi 40mm), v nouzi lze vzít za vděk betonářskou ocelí 10 505 o průměru 32 mm (podle katalogů žebírková ocel, většinou ale nazývaná obecně roxor). Je to ocel nevysoké kvality ale s určitým obsahem uhlíku, který ji činí do jisté míry zakalitelnou. Obyčejná konstrukční ocel (11 373 kalitelná není).
 

Vyrábět budeme vlček o výšce cca 15 cm pro kovadlinu s otvorem 25x25 mm.

Nářadí: Kovadlina (ta pro kterou je vlček určen), kladivo, kleště pro čtvercovou tyč 25x25 mm, útinka, bruska, eventuelně rozbrušovačka a svářečka

Kdo použije kruhovou ocel o průměru alespoň 35 mm svářečku nepotřebuje. Já jsem vycházel z betonářské oceli o průměru 32 mm, proto jsem musel u paty trochu materiálu přidat (není to kovářsky nejčistší, ale v nouzi to pomůže).

Osazení trnu: Na hraně kovadliny osadíme trn o délce alespoň 50 mm (nejlepší je tak dlouhý, aby prošel skrz a dal se následně vyrazit). je dobré vycházet z delší tyče, dá se při kování držet v ruce a lépe se s ní při osazování pracuje. Osazujeme oboustranně, nejprve v jednom, pak v druhém směru aby vzniklý trn právě zapadl do otvoru v kovadlině (nesmí se viklat). Po osazení oddělíme 10 cm nad osazením (řezal jsem rozbrušovačkou, na útinku je to moc).
Máte-li betonářskou ocel, musíte u paty (nad osazením) přidat alespoň 5 mm na průměru navařením v šířce tak 3 cm. Padne na to několik elektrod a chvíle vaření. Docílíte tak ale lepšího tvaru vlčku. Začistíme kapky a překováme svar do kruhového průřezu. Dále už je to stejné jako s kruhovou ocelí.
Dosedací plocha: Nahřejeme nad osazením, nasadíme do otvoru v kovadlině a několika silnými údery narazíme do otvoru tak, aby  se vytvořila dosedací plocha. (Je to obecně platný postup pro všechny babky, které budeme dělat) Rychle vyrazíme polotovar z kovadliny (předem si musíme připravit kladivo a tyč na vyražení).

Tvarování kužele: Tyč začneme zužovat asi 2 cm nad osazením, ohříváme na co nejvyšší teplotu a kováme za neustálého pootáčení (text i obrázek je z doby mých začátků. Kovářem jsem byl upozorněna na to, že postup kování kulatého hrotu je  správně tak, že první se vykove čtyřhranný hrot, ten se překove na osmihranný - sražením hran a pak se teprve zakulacuje  - jsem rád, že se najde profesionál, který sedne k počíači a poradí - díky). Pro hrubé vytažení je nejlepší kovat kolmo položený polotovar na patě kulatého rohu kovadliny (viz Prodlužování). Vyvarujeme se tak vzniku hlubokých vrubů které by nebylo možno vyrovnat. Zpočátku jde kování obtížně, vzhledem k průměru tyče, postupně ale docílíme kuželovitého tvaru. Ať děláte co děláte, na špičce je čelo deformované - kraje jsou delší, než střed a vznikne trychtýřovitá prohlubeň. Zaškrtíme za deformovanou částí (asi 2 cm) a odsekneme
Hrubý tvar postupně na dráze rovnáme do tvaru kužele od základny po špičku. Jde to, ale vyžaduje to několik ohřevů a trpělivost. Nerovnosti by neměly být větší, než ± 1 mm

vlcek_postup.jpg (11807 bytes)

Dotvarování povrchu: Konečný tvar upravíme na brusce. Znovu ohřejeme ve výhni a zakalíme ponořením do vody (kalení bude věnována samostatná kapitola). Povrch jenmě přebrousíme, nejlépe jemným lamelovým smirkovým kotoučem na úhlovou brusku.

 vlcek.jpg (22024 bytes)    ruzek.jpg (7309 bytes)

Růžek

Postup výroby je vlastně úplně stejný až do fáze hrubého vytvarování kuželu. Dotvarujeme asi do výšky 5 cm nad dosedací plochou, ve špičce ale ponecháme dostatek materiálu na další tvarování. Nahřejeme v místě, kde má být růžek ohnut, pokud možno tak, aby trn byl ohřátý co nejméně. Zasadíme do kovadliny a kladivem ohneme do potřebného úhlu (nezahýbal jsem jej až na 90°). Co nejrychleji opět vyrazíme z kovadliny (pozor, bude tam dost držet!). Růžek dotvarujeme do kuželovitého tvaru, při ohýbání došlo k deformaci povrchu (proto ta rezerva v materiálu). Růžek na fotografii jsem dělal ze čtvercové tyče, proto je tvarovaná pouze vrchní (pracovní) část.

 

Zpět na stránku Výroba nářadí

Zpět na stranu Jak postavit kovárnu