Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Útinka

utinka1a.jpg (23803 bytes) Útinka je jeden z nejzákladnějších nástrojů vkládaných do kovadliny. Na stránce věnované nářadí jsem psal, že by měla být vyrobena z kvalitní legované oceli, stejně tak jako sekáč. Tady je první moment, na kterém se asi každý zastaví, protože sehnat "vhodný kus". (Pokud se ocel pokusíte koupit, narazíte na to, že zajímavým zákazníkem se stanete, když budete chtít alespoň tunu, pokud se dopátráte dodavatele). Druhou překážkou je pevnost materiálu, bez bucharu to bude hodně těžká práce. Našel jsem popis alternativní metody, která ušetři spoustu kování. Materiálem je v daném případě obyčejná kolejnice. Není to ten nejlepší materiál (kolejnice jsou z uhlíkaté oceli), ale udělal jsem už dvě, jednu z nich používám asi rok (občas potřebuje opravit ostří) a zatím drží.
 

Vyrábět budeme útinku pro kovadlinu s otvorem 25x25 mm.

Nářadí: Kovadlina (ta pro kterou je útinka určena), kladivo, kleště, bruska, eventuelně rozbrušovačka a svářečka

Potřebujete "plátek" z kolejnice o síle 25 - 30 mm, uříznutý nejlépe pásovou strojní pilou (jde to), ne autogenem

Osazení trnu: nejprve odřízneme obě strany patky, tak aby po nich zbyl asi 20 mm silný středový kus. Pro kování trnu máme tři možnosti:
1.  zkusíme materiál napěchovat, abychom dostali trn 25x25 (jde to dost obtížně a výsledek neodpovídá vynaloženému úsilí)
2.  vykováme trn, který narazíme do jäckelu 25x25 (asi nejjednodušší řešení)
3. vykováme plochý trn, na který nakonec navaříme další materiál do požadovaného průřezu (vařím rád, tak jsem se vydal touto cestou)


Dosedací plocha: Nahřejeme nad osazením, nasadíme do otvoru v kovadlině a několika silnými údery narazíme do otvoru tak, aby  se vytvořila dosedací plocha. (Je to obecně platný postup pro všechny babky, které budeme dělat) Rychle vyrazíme polotovar z kovadliny (předem si musíme připravit kladivo a tyč na vyražení).

 utinka1.jpg (26479 bytes)  utinka2.jpg (23141 bytes)  utinka3.jpg (18280 bytes)  utinka4.jpg (22912 bytes)

Tvarování : Hlavu kolejnice musíme překovat do klínovitého tvaru.  Kováme řezné plochy, kolejnice. Zpočátku jde kování obtížně, doporučuji kovat nosem kladiva. Ohříváme na nejvyšší kovací teplotu, jakou ocel snese - pozor ale na spálení materiálu. Ohřev musí být pozvolný aby se prohřálo i jádro materiálu. Energie úderu, kterou vyvineme při ručním kování není dostatečně veliká, proto dojde k vytažení hlavně povrchové vrstvy, zatímco studenější jádro se přetváří pomaleji (viz povídání o deformacích). Po dosažení hrubého tvaru odřízneme, nebo odsekneme přesahující část.
Dalším kováním dotvarujeme vlastní ostří, jeho úhel by neměl mít více než 30°. Po vychladnutí zhruba nabrousíme ostří.

Kalení

Ohřejeme na kalicí teplotu (ale jaká to je ?) - tedy jeden trik, pro hrubé určení správné teploty.

Ocel je za normální teploty magnetická a je tvořena směsí železa, karbidu železa a grafitu. Při ohřevu vzniká tuhý roztok uhlíku v železe (trocha chemie pro osvěžení) nazývaný austenit, který je nemagnetický. Při správné teplotě (750 - 1000°C, podle složení) se permanentní magnet k materiálu nepřitáhne !!!

Pro uhlíkatou ocel by mělo vyhovovat kalení do vody. Ponoříme kalenou část do vody a pohybujeme s ní nahoru dolů, aby přechod byl pozvolný (jinak kalená část může na přechodu prasknout a ulomit se při prvním úderu - a zrovna to se mi povedlo - tedy vlastní pracně získaná zkušenost). Až se přestane voda na kalené části vařit, vytáhneme, rychle pilníkem (bruskou) očistíme malou plošku a necháme naběhnout do modré barvy vnitřním teplem (popustíme) a pak rychle zachladíme celou útinku ve vodě. Není to dokonalý recept na kalení, uvítám lepší popis od někohu zkušeného.

Po kalení dobrousíme - jemně, prokalená vrstva je jen několik milimetrů.

utinka5.jpg (38654 bytes)  utinka6.jpg (33922 bytes)  utinka7.jpg (21008 bytes)

Kolejnici můžeme použít na většinu babek, svým tvarem ušetří pracné osazování. Zkoušel jsem i ohnout patky nahoru, aby se trn nemusel pěchovat, nebo navařovat, ale moc se to nevedlo.

 

Zpět na stránku Výroba nářadí

Zpět na stranu Jak postavit kovárnu