Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Buchar

ajax.jpg (21396 bytes)

Buchar je bezesporu stroj, který dokáže ušetřit spoustu namáhavé práce, stroj, který vám už někdy určitě při práci chyběl.

Pokud vím, v blízkém okolí se nevyrábí nikde buchar "pro domácí použití", tedy malý stroj pro občasnou práci. Na inzerát je občas k sehnání starý AJAX II, vzácně menší AJAX I, nebo Prako, v cenových relacích 10 - 20 tisíc korun. Jsou to krásné stroje, málokdo z nás však má prostory, kde by takový dvoutunový kolos mohl umístit bez rizika, že se sám do kovárny nevejde, nebo že mu otřesy spadne kovárna na hlavu.

Na amerických kovářských stránkách (není to nekritické obdivování Ameriky, ale jinde jsem nic podobného nenašel) jsem objevil řadu výtvorů, které mě inspirovaly k úvahám o  stavbě buchárku malých rozměrů. Myslím, že podobnou úvahou se zabývá více neprofesionálních kovářů. Minimálně jeden z nich to už dotáhl do vítězného konce a svůj vlastní buchar si postavil - pokusím se zprostředkovat alespoň nějaké jeho zkušenosti.

Zvažoval jsem jak pérové, tak vzduchové varianty. Obě jsou doma realizovatelné, každá z nich má ale svoje pro a proti:

  • Pérová je materiálově jednodušší, ale mechanicky komplikovanější.
  • Pneumatická verze je mechanicky jednodušší, ale potřebujete několik pneumatických, dostatečně dimenzovaných komponent a poměrně výkonný kompresor.

Svoji původní představu, že postavím vlastní buchar jsem prozatím odsunul stranou, protože se mi podařilo koupit traverzovou obdobu Ajaxe. Zatím je sice ve stádiu rekonstrukce a stojí ve stodole, ale snad se někdy dočká nových kovátek a dá se do práce.

Stále mám ale v hlavě malý pérový buchar s beranem 15 - 20 kg. Uvažoval jsem i o jeho malosériové výrobě. Pokud se najdou zákazníci, ochotní do něj investovat 25 - 30 tis Kč, jsem schopen ho vyrobit.

Pneumatický buchar v domácích podmínkách zkonstruovat jde za předpokladu, že máte k dispozici potřebné pneumatické komponenty - dvojčinný válec s průměrem pístu alespoň 40 mm ( pro beran 15 kg), čtyřcestný ventil pro přepouštění vzruchu nad a pod píst a pár dalších komponent vzduchového rozvodu. Podstatné je, že potřebujete kompresor schopný dodávat přibližne 150 l stlačeného vzduch ( 8 barů) za minutu. To byl základní problém, proč jsem dál nepokračoval. běžné hobby kompresory jsou tak někde na 1/10 - 1/4 požadovaného výkonu (pozor ve specifikaci se uvádí obvykle objem nasávaného vzduchu. Tedy ze 160 litrů je po stlačení na  8 barů 20 litrů) . Prodávané kompresorové buchary jsou jiné konstrukce


Zpět na stránku Výroba nářadí

Zpět na stranu Jak postavit kovárnu