Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi


Beránek


Beránek je vložka do kovadliny určená pro kování oblouků malých poloměrů, kroužků, spirál... Použijete ho tehdy, pokud potřebujete stáčet  materiál od malého poloměru k většímu.  U úplně nejtenčích a nejmenších oblouků vystačíme s kleštěmi. Velké oblouky naopak ohýbáme na ohýbací vidlici.

Tyč ohýbáme údery kladiva přes hranu beránka, spirála se stáčí pod něj. 

Beránek je poměrně masivní nástroj, a protože ohýbáme většinou slabé profily, nejsou nároky na kvalitu oceli vysoké. 

 

Vyrábět budeme beránka o výšce cca 10 cm pro kovadlinu s otvorem 25x25  až 30x30 mm.

Nářadí: Kovadlina (ta pro kterou je beránek určen), kladivo, kleště pro čtvercovou tyč 25x25 mm, útinka, bruska, eventuelně rozbrušovačka

Vycházel jsem z tyčové ploché oceli 25x50 mm - pro kovadlinu s otvorem 30x30 by bylo lepší použít tyč 30x60 mm, ale bez bucharu  a bez pomocníka se takovýto průřez už opravdu těžko zpracovává

Osazení trnu: Na hraně kovadliny osadíme trn o délce alespoň 60 mm (nejlepší je tak dlouhý, aby prošel skrz a dal se následně vyrazit). Je dobré vycházet z delší tyče, dá se při kování držet v ruce a lépe se s ní při osazování pracuje. Osazujeme oboustranně, (pokud máme pomocníka pak osazujeme pomocí osazovacího kladiva na hraně kovadliny). Osazený trna pak v druhém směru srovnáme do původní tloušťky,aby vzniklý trn právě zapadl do otvoru v kovadlině (nesmí se viklat). Při osazování se materiál mírně napěchuje, proto se dá  i tyč  o tloušťce 25 mm použít pro větší otvor v kovadlině. Po osazení oddělíme 7 cm nad osazením (řezal jsem rozbrušovačkou, na útinku je to moc).

Dosedací plocha: Nahřejeme nad osazením, nasadíme do otvoru v kovadlině a několika silnými údery narazíme do otvoru tak, aby  se vytvořila dosedací plocha. (Je to obecně platný postup pro všechny babky, které budeme dělat) Rychle vyrazíme polotovar z kovadliny (předem si musíme připravit kladivo a tyč na vyražení).

Tvarování: Tyč začneme zužovat asi 3 cm nad osazením, ohříváme na co nejvyšší teplotu a kováme do plochého ostří. Po dosažení konečného tvaru klínu o délce asi 12 cm( není nutné, aby byl na konci úplně ostrý), zarovnáme konec ostří do roviny (sekáčem , rozbrušovačkou).  Budoucí vrchní plocha by měla být hladká, bez stop po úderech kladiva.

Opatrně ohřejeme a na oblém nose, nebo na hraně kovadliny vytvarujeme do táhlého oblouku, 

Dotvarování povrchu:  Povrch jemně přebrousíme, nejlépe jemným lamelovým smirkovým kotoučem úhlovou bruskou.

 


Varianty

Budoucnost ukáže, jestli vystačíte s jednou velikostí a jedním tvarem beránka. Pro stáčení kruhových tyčí, nebo čtvercových profilů na koso je možné do středu vykovat, nebo vybrousit drážku příslušné velikosti, která povede ohýbanou tyč a zabrání její deformaci na spodní straně.

 



Zpět na stránku Výroba nářadí


Zpět na stranu Jak postavit kovárnu