Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Buchary ANYANG

Pneumatický buchar - pro někoho nutnost, pro někoho možnost, pro ostatní přání.

Díky pozvání pana Hantona z Průmyslového servisu jsem si měl možnost vyzkoušet jak taková mašina pracuje, jak se liší ten nejmenší od těch větších.

Využil jsem nabídku, abych se přišel podívat na předváděcí akci na Kladně, kde byly k dispozici tři pneumatické buchary čínské výroby od firmy ANYANG. Jako u většiny čínských strojů i tyto mají své předky někde v Evropě  a nápadně připomínají svoje německé vzory.

Předně musím podotknout, že jsem na nich koval podruhé (poprvé to bylo
asi 5 minut na stejné akci před rokem )

Pár slov o bucharech:

Název pneumatický buchar je obecný termín používany pro buchary, kde hnací energii přenáši stlačený vzduch dodávaný kompresorem

Kompresorový buchar  - to je ten předváděný typ - je kompaktní stroj, který má v jednom celku spojený kompresor a vlastní pneumatický buchar.  Oba válce jsou vertikální, kompresorový je v zadní části těla bucharu, pracovní válec je vpředu, beran je pokračováním pístu. Konstrukčně je pracovní válec s beranem a rozvodem  vzduchu hodně podobný parnímu stroj na lokomotivě. Stlačený vzduch je přiváděn nad, nebo pod píst,  množstvím vzduchu se reguluje výška zdvihu a síla úderu.

K dispozici byly buchary C41 - 15, C41 - 25 a C41 - 40 ( údaj za pomlčkou je váha beranu v kg).

Ovládání bucharu je nožní pákou a je velmi citlivé. (zkoušeli jsme zavírat krabičku zápalek a kupodivu šlo to, aniž jsme ji rozbili) Buchary mají frekvenci  kolem 240 úderů za minutu. 

Zkoušel jsem překovávání kulatiny na hranato a zase osazení na kulato (chce to praxi a tu já nemám), ale kupodivu se to docela povedlo. Zatímco C41 - 40 si s 25 mm kulatinou ( drát do betonu) poradil bez problémů, pro C41 - 15 to už bylo někde na hranici možností. Malý buchar je krásná hračka, na jemnou práci. I když loni jsem ho obdivoval, letos jsem přišel na chuť tomu většímu - jde to s ním opravdu rychleji.

Pro opravdové zájemce pan Hanton roztopí plynovou výheň a nechá je buchar vyzkoušet i mimo tuto akci ( buchary jsou na Kladně ) případně nabídne i ostatní kovářské nářadí a vybavení.

Bohužel cenově jsou dostupné jen pro vážné zájemce ( od cca 80 do 140 tis bez DPH a příslušenství) - proto asi pro většinu z nás zůstanou v kategorii přání.


 

Zpět na stránku Výroba nářadí

Zpět na stranu Jak postavit kovárnu