Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Pérová zápustka (Spring Swage)

swage2.jpg (16725 bytes)Zakulacování, kulacení je proces, při kterém se z tyče o čtvercovém profilu vyková tyč s profilem kruhovým (čepy, osazení, kleštiny ....)

Nejprve se čtvercová tyč překove na osmihrannou a pak " vsadíme do kovadliny zápustku a kovář drží v levé ruce tyč, v pravé vrchní zápustku a na ní pomocník přitlouká". Tak takhle zní popis, jak by to vypadalo pracuje-li kovář s pomocníkem. Účelem pérové zápustky je držet oba díly - spodní i vrchní ve správné poloze a uvolnit tak pravou ruku pro práci s kladivem.
Záměrně jsem uvedl i anglický název Spring (péro, pružina) Swage (zápustka), jak je tento nástroj popsán v Blacksmith's Journal. Český název jsem utvořil překladem. Nevím, zda se obecně používá nějaký český název pro to samé (pokud znáte jiný název, pošlete mi ho).

Tak jako v případě klasické zápustky potřebujete pro každý průměr tyče odpovídající velikost zápustky. V prvotním nadšení a snaze ušetřit si práci jsem udělal zápustku rovnou pro tři průměry. Nebyl to nejšťastnější nápad, hmota vrchní zápustky je díky tomu zbytečně velké a příliš dlouhá. Doporučoval bych nelitovat námahy a udělat si zápustku pro každý průměr zvlášť. Rozměry, které uvádím jsou pro kulacení na průměr 12 mm.

Tvar a konstrukce je parná z fotografií. Spodní část je opatřená trnem pro zasazení do otvoru v kovadlině. Trn jsem vyrobil oboustranným osazením ploché tyče a uřízl tak, že vznikl tvar písmene T. Tuto část jsem později přivařil (elektrickým obloukem) k čelu spodní zápustky. Spodní i vrchní díl zápustky je v mém případě z ploché tyče o průřezu 20x40 mm z obyčejné oceli 11 375 (jinou jsem neměl, pokud ji nebudete používat denně, měla by stačit, jinak je samozřejmě vhodnější kvalitnější ocel).

zapustka1.jpg (5895 bytes)    zapustka2.jpg (7748 bytes)    zapustka3.jpg (7727 bytes)

Způsoby vytvoření drážek jsou dva. První je vrtáním a broušením, druhý kováním.

Protože jsem vyráběl trojdrážkovou zápustku, volil jsem vrtání.
Mezi oba kusy oceli  o délce zhruba 3x šířka drážky ( v mém případě o rozměrech 20x40x70 mm) se vloží kousek plechu síle cca 1 mm tak aby vymezil mezeru. Oba kusy se slícují a upnou do svěráku stojanové vrtačky tak, aby vložený plech byl 2 mm pod horním okrajem (vytvořená mezera dovolí nasadit vrták přesně na střed). Vrtákem o požadovaném průměru vyvrtáme díru skrz tak, aby po rozebrání vznikly dvě stejně hluboké drážky (bez stojanové vrtačky a svěráku to nejde !!!). Po rozebrání je potřeba vybrousit  drážky po stranách tak, aby přechod mezi rovnou plochou a drážkou byl pozvolný. Při vlastním kování pracuje pouze 1/3 plochy drážky.

Druhý způsob je kovářský ale myslím, že se nehodí pro vícedrážkovou zápustku.

Drážku vytvoříme vtisknutím tyče o požadovaném průměru do těla zápustky. Na podložku ze silného plechu (aby se nepoškodila dráha kovadliny) položíme drát ( tyč) o průměru cca 5 mm, na něj položíme ohřátý polotovar zápustky a údery kladiva na polotovar se naznačí budoucí drážka. Opakujeme několikrát se zvětšujícím se průměrem tyče, až dosáhneme požadované velikosti. Hloubka drážky nesmí přesáhnout polovinu průměru. Potom použijeme tyč o dvojnásobném průměru, která srazí hrany a vytvoří náběh (stejně jako broušením v předcházejícím případě). Vyrobíme dvě stejné poloviny

Pružina je z plochého železa ( 4x40 mm o délce cca 300 mm) konce jsou přivařeny elektricky k čelům obou dílů zápustky, ke spodní zápustce jsem přivařil trn. Střed pružiny nahřejte ve výhni, ohněte, tak aby se drážky "potkaly", vložte do drážky kulatinu (o průměru pro kterou je určena) a upněte zápustku do svěráku. Za tepla dotvarujte pružinu a po vychladnutí roztáhněte obě poloviny zápustky na vzdálenost 5 - 10 mm. Jako materiál pro pružinu jsem použil opět obyčejnou ocel, naprosto dostačuje.

Další zápustky vidíte na Dickových fotografiích.

Spring_swage.jpg (10338 bytes)    Double_spring_swage.jpg (13045 bytes)

Popsaný princip pérové zápustky se dá uplatnit ve většině případů, kdy by se v "normálním případě" použila spodní a vrchní zápustka

 

Zpět na stránku Jak postavit kovárnu

Zpět na stránku Pro jednoho