Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Dvojitý oblík (double fuller)

dvojity_oblik1.jpg (14091 bytes)S názvem pro popisovanou pomůcku jsem hodně na vážkách, je to tedy jen překlad z Angličtiny.  Jedná se o další z možných nástrojů pro jednoho, který umožňuje vedení nástroje vdané poloze. Na rozdíl od pérové zápustky je vedení v tomto případě zajištěno čepem.

Pokud jste někdy potřebovali oboustranně osadit materiál, nebo jej uprostřed zaškrtit, znamenalo to položit materiál na oblou babku, nahoru nasadit oblík a údery přitloukacího kladiva postupně osazovat. V některých případech to jde i bez pomocníka, ale není to ono a nasadit oblík přesně proti babce není jednoduché. Při výrobě zvonců, kdy je potřeba materiálem ještě pod oblíkem, mezi údery, otáčet už to bez pomocníka nejde.

Nápad samozřejmě není můj, jeho realizace, která je na fotografiích, už ale moje je. Pomůcka je určena k zasunutí do otvoru v kovadlině, v mém případě je tedy opatřena trnem 25x25mm.

Základnou je plochá tyč asi 40x8 mm o délce 20 cm, do které jsem vyvrtal a vysekal čtvercový otvor pro trn, který je shora zavařen obloukem a zabroušen do roviny. Nad trnem jsou přivařeny dva pásky z ploché oceli 40x5mm o délce asi 10 cm, které tvoří dráhu pro vedení nástroje. Čím jsou širší, tím přesnější bude vedení. Vařil jsem je s vloženou distanční vložkou o síle nástroje, který budou držet.  Teprve po přivaření jsem je svrtal dohromady, je to přesnější. Spodní otvor (10 mm) je pro spodní, "pevné" rameno, vrchní otvory jsou tři pro pohyblivé vrchní rameno. "Rozházené" jsou proto, aby se vešly blíže k sobě a přesto mezi nimi bylo dost materiálu.

Obě ramena jsou z pasoviny 40x5, použil jsem na ně za studena válcovanou uhlíkatou ocel  (jsem zvědav, jak dlouho vydrží, asi by bylo dobré je po vrtání a svařování zakalit a popustit). Do ramen vyřízl zářez a přivařil kulatinu o průměru 12 mm. (Pro ještě větší poloměr by musel být celý nástroj asi z masivnějšího materiálu).   Na horní rameno je přivařena ještě ploška (asi není nutná).

Horní rameno je dobré udělat delší, než spodní - usnadní to vkládání kovaného polotovaru mezi ně. Polotovarem nadzvednete horní rameno a posunete polotovar pod ně.

dvojity_oblik2.jpg (6667 bytes)   dvojity_oblik3.jpg (6783 bytes)   dvojity_oblik4.jpg (11868 bytes)

Druhou variantu ramen - nástrojů jsem udělal pro menší  poloměr tak, že jsem pouze zabrousil pracovní plochy do půlkulatého tvaru.

Určitě by se dala vyrobit řada tvarů a průměrů, podle toho co potřebujeme. Přesnost výkovku je dána přesností a konstrukcí celé pomůcky, takže od ní nemůžete chtít umístění obou vykovaných drážek s přesností na desetinu milimetru, ale je to určitě přesnější, než bez ní a bez pomocníka.

 

Zpět na stránku Jak postavit kovárnu

Zpět na stránku Pro jednoho