Výroba nýtů |
Nýty do průměru 8 mm jsou k dostání celkem běžně, ale jak potřebujete větší, tedy od 10mm nahoru, narazíte na problém, že ty už dneska skoro nikdo nevyrábí. Když jsem potřeboval desítky nýty na kleště, koupil jsem pár nýtů za hrozné peníze, na kleště je potřeba nýt jen jeden, tan se to dá vydržet, nýtování plotu by mě ale asi zruinovalo. Výroba nýtů je podobná výrobě hřebíků. Pokud se smíříte s válcovou hlavou místo půlkulaté, je to ještě jednodušší. Vyrábět nýty s válcovou hlavou jsem viděl na nějaké kovářské akci. Ten kovář je dělal v jednoduchém přípravku, tak na tři čtyři rány. Pár přípravků se mi podařilo kdysi vyhrabat ve šrotu, ale na rozměr, který jsem potřeboval, tam samozřejmě vhodný nebyl. Přípravek na výrobu nýtů je jednoduchý. Dva hranoly vyříznuté tak, aby držely v čelistech svěráku, s navrtanou dírou o průměru (d = 10mm) a délce nýtu ( l = 40mm) na styčné ploše. Obě poloviny jsou dole spojené. Jde to udělat buď pružným páskem, nebo nýtovaným kloubem. Doporučuji udělat jeden spoj pevný a druhý otočný - nástroj pak drží stejnou výšku obou polovin. Na výrobu přípravku to chce přece jen trochu lepší materiál, alespoň ocel 11600 a vršek zakalit, jinak se po čase zdeformuje.
Vložíme přípravek do svěráku, ale nedotáhneme. Uříznutou kulatinu (v tomto 56mm) nahřejeme na jednom konci, zasadíme do otvoru v přípravku, doklepneme na dno a dotáhneme svěrák. Kulatinu řežu na pile, nesekám, je to přesnější.
Na půlkulatou potřebujeme hlavičkář. První dvě rány napěchují hlavu ( obrázek vlevo dole), kterou pak dotvarujeme hlavičkářem (obrázek vpravo) Viděl jsem i přípravek, který měl díru na nýt průběžnou, dovoloval tedy libovolnou délku nýtů, předpokládám, že díra byla menší, než průměr kulatiny, respektive při vrtání se mezi obě poloviny vloží silnější papír. Když se pak vyndá je díra o chlup menší a po zasazení kulatiny se ve svěráku dá kulatina pevně zatáhnout. První rána napěchuje vyčnívající část nad přípravkem a pak už kulatina neujede.
|