Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Nářadí

Ruční nářadí, pomůcky, nástroje a přípravky si kovář, až na výjimky vyrábí sám. Nakupované jsou většinou pouze výheň, kovadlina a kladiva. Pokud budete mít štěstí, podaří se vám koupit něco z dědictví, nebo nálezů v zaprášených kůlnách.

Nářadí prošlo dlouhým historickým vývojem. S objevem železa jako materiálu, který svými vlastnostmi předčil tehdy používaný bronz se v obě železné začaly vyvíjet i nástroje na jeho zpracování. Postupem času, jak docházelo ke specializaci jednotlivých řemesel, docházelo i ke specializaci používaných nástrojů. Kovářské řemeslo dosáhlo největšího rozmachu asi těsně před nástupem průmyslové strojírenské výroby. V té době už byla technologicky zvládnutá výroba železa a oceli, ale převážná část výrobků se dělala ručně. S nástupem strojní výroby byla původní ruční výroba vytlačována, v některých oborech zmizela, ale v některých se zachovala v původní podobě. Spousta druhů nářadí vymizela spolu s řemeslným odvětvím, ve kterém byly používány. Zmizelo hamernictví, platnéřství, mečířství, kolářství, výroba zemědělského nářadí a spousta dalších. Strojní výroba nahradila výrobu hřebů a skob, kladiv a sekyr, motyk a pluhů..... Dalo by se dlouho pokračovat, ale nechci jen nostalgicky vzpomínat

podkovarske.jpg (4070 bytes)Příkladem dochované ruční výroby a tím i specializovaných nástrojů je podkovářství a kování koní, kde se tradiční nástroje používají dodnes. Koňské kopyto je stejné jako před staletími, jen jich je o mnoho méně.

Kovář musí podkovu nejen vyrobit, ale musí z kopyta sejmout starou podkovu, potom novou  přizpůsobit tvaru kopyta, kopyto očistit a upravit a koně okovat.

 

Kovářské nářadí je takový "soukromý" poklad, který kovář shromažďuje celý život. Kamarádovi se povedlo koupit hromadu starého nářadí, které zbylo v jakési šumavské kovárně.

     naradi1.jpg (39537 bytes)

 

Kladiva Asi není potřeba popisovat, co je kladivo, alespoň ne úplně obecně. Nejzákladnější rozdělení je asi na jednoruční kladiva s hmotností do cca 2,5 kg na krátké násadě a na dvoruční (chcete-li obouruční) s hmotností 3 až 10 kg na dlouhé násadě

Kleště Nástroj pro držení a manipulaci s horkým železem. Pro každý tvar a rozměr materiálu, nebo prováděnou práci se používá odpovídající tvar kleští. V kovárně jich tedy bude spousta a ve šech možných tvarech

Průbojníky, sekáče, sedlíky, oblíky, ... Většinou nástroje na násadě (průbojníky a sekáče i bez ní), tvarově tedy nástroje podobné kladivům. Jejich funkce je však odlišná, nevedou se s nimi údery, ale kovář je při práci přiloží na materiál a pomocník na ně přitlouká obouručným kladivem.
Průbojníky a sekáče slouží k děrování a dělení materiálu, vyrábí se z kvalitní oceli, ostří a pracovní část je zakalená. K průbojníkům patří ještě různé trny, kterými se tvaruje, roztahuje a kalibruje proražený otvor
Sedlíky, oblíky, ...  slouží ke tvarování materiálu. Zpracovávaný kov mění tvar podle tvaru pracovní plochy. Tvarově rozmanité nástroje pro osazování, kování drážek a zdobení povrchu. (docela rád bych si s něčí pomocí udělal jasno ve jménech toho co jsem skryl pod tři tečky)

Babky Nástroje vkládané do čtvercového otvoru v kovadlině, sloužící k dělení, ohýbání a tvarování materiálu (útinka, vlček, růžek...)

Zápustky Dvoudílný nástroj, kterým lze materiálu dát přesně požadovaný tvar, tedy jakási dvoudílná forma. Tvoří ji spodní zápustka (jako babka vkládaná do otvoru v kovadlině) a vrchní zápustka na násadě. Pro každý tvar je jeden pár. V průmyslu slouží zápustky ke strojní výrobě tvarově shodných výkovků (kladiva, oka, třmeny, háky...)

... a to ostatní Pilníky, měřidla, svorky, formy, šablony ...
 

kleste.jpg (14567 bytes)    sekace.jpg (10171 bytes)    babky.jpg (8183 bytes)

 

Zpět na stránku Amatérský kovář

Zpět na stránku Jak postavit kovárnu