Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Kovadlina

Kovadlina  je spolu s výhní nejdůležitější součást vybavení kovárny. Koupil jsem ji před lety, bez znalosti věci a proto jsem si vybral jen padesátikilovou s tím, že pro moji potřebu bude dostačující. 50 kg sice stačí, ale budete-li mít možnost, vyberte si větší. Kovadlina by měla mít hmotnost nejméně 15 - 20 krát větší, než je hmotnost používaného kladiva. Na obrázcích jsou dva typy kovadlin, Vpravo je typ Habermann, vlevo je kovářská kovadlina, se kterou se setkáte v našich obchodech asi nejčastěji. 

Pracovní plocha kovadliny - dráha musí být velmi tvrdá, kovadliny se proto odlévají z kvalitní oceli a dráha se kalí. Kovadlina našeho typu (obrázek vlevo, který je z mé kovárny) má dva rohy, čtyřhranný a kulatý. Na straně čtyřhranného rohu je v dráze kovadliny čtvercový otvor pro zápustku. Jeho velikost je závislá na velikosti kovadliny, proto pozor, pokud budete kupovat nástroje z dědictví po někom jako já, ne všechny babky budou do vaší kovadliny pasovat. Kovadlina se ukládá na středový trn na dřevěný špalek (měl by být zapuštěný do země), nebo na tlustou dřevěnou desku uloženou do sudu s pískem. Doporučuji ještě připevnit k podkladu kovovým pásem. 

Dráha kovadliny by měla být ve výšce 750 mm nad podlahou (tuhle informaci jsem dlouho hledal), tak, aby kovář stojící u kovadliny se dotýkal rukou zavřenou v pěst dráhy.

Dráha kovadliny musí zůstat hladká, protože všechny případné prohlubně a výstupky se obtisknou do povrch zpracovávaného materiálu, proto při sekání a prosekávání podkládáme materiál silným plechem. Některé kovadliny mají ještě zvláštní plošku u kulatého rohu, určenou práve pro sekání.

Zvláštními typy kovadlin jsou rohatina a křividlina, znám je ale jen z obrázků. O nich možná až někdy příště.

Ještě jeden výrobek stojí za zmínku. je jím probíjecí (zápustková) deska o rozměrech 400 x 400 x 100mm, ve které jsou otvory a prohlubně odpovídající běžným rozměrům tyčí. deska slouží při probíjení otvorů. Na bocích  jsou půlkruhové a šestihranné a čtyřhranné drážky (tedy jejich poloviny). Deska je na nízkém stolku, aby se dala postavit na hranu.

Výrobce jsem sice našel, ale desku bohužel nemám.

Zpět na stránku Amatérský kovář

Zpět na stránku Jak postavit kovárnu