Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Kleště

kleste.jpg (14567 bytes)Kovářské kleště se od zámečnických liší na první pohled tím, že mají dlouhé kleštiny a různě tvarované čelisti.

Délka kleštin je obvykle 30 - 60 cm, pro některé účely i více. Dlouhé kleštiny dovolují jak manipulaci s materiálem ve výhni, tak jeho pevné držení při práci na kovadlině. někdy se používá převlečný kroužek, který se navlékne na stisknuté kleštiny a drží je tak u sebe. Kovář tedy nemusí po celou dobu práce tisknout kleštiny silou k sobě. Ulehčí to hlavně manipulaci s těžšími kusy materiálu.

Nejběžnější jsou kleště s plochými čelistmi. Čelisti jsou na vnitřní straně vroubkované (šikmé záseky křížem přes sebe) a v čelistech je vykována podélná drážka pro uchopení slabších tyčových materiálů. Kleště slouží pro manipulaci s plochým materiálem, ale i tady nevystačíme s jedněmi kleštěmi. Pro různé tloušťky potřebujeme i různé kleště (s odlišnou vzdáleností čelistí). Aby se s kleštěmi dobře pracovalo, měla by vzdálenost kleštin být tak 2 - 4 cm. Je-li 5 a více, nedají se kleště už dobře držet.

  kleste_ploche.jpg (6595 bytes)    kleste_ploche2.jpg (6004 bytes)    kleste_ploche3.jpg (11551 bytes)

V plochých čelistech by měl být materiál sevřen vždy tak, aby plocha čelistí byla rovnoběžná s dráhou. Otočení o 90°, tedy do pozice, kdy čelisti jsou kolmé na dráhu kovadliny povede nejspíš k tomu, že se materiál bude při kování v čelistech viklat, v horším případě úder kladiva vyrazí kovaný kus z čelistí a budeme honit žhavé železo po kovárně.

Tvary čelistí tedy musí co nejvíce odpovídat velikosti, průřezu a tvaru drženého materiálu. Proto tolik kleští v kovárně.

Na nákresech čelistí jsou z čelního pohledu vyobrazeny základní tvary kleští. Provedení některých z nich je na fotkách z mojí kovárny (musím přiznat, že většinu z nich jsem koupil)

celisti.jpg (33997 bytes)

Ploché (1, 2) pro  plochý, nebo slabý tyčový materiál (1), tvarované čelisti  pro obdélníkový a čtvercový  (3 - 4) a kruhový průřez materiálu (5). Do kruhových čelistí se dá sevřít i čtvercový průřez. Na posledních obrázcích jsou kleště pro podélné i příčné držení materiálu (6), například při pěchování a  kleště pro nýty (7).

kleste_hranate2.jpg (6089 bytes)   kleste_kulate2.jpg (4858 bytes)    kleste_kulate3.jpg (4448 bytes)  

kleste_hranate.jpg (5516 bytes)   kleste_kulate.jpg (7458 bytes)

Kleště se vyrábějí z oceli s nízkým obsahem uhlíku, která není kalitelná a nehrozí tak nebezpečí vykalení a následného uražení čelistí. Není tedy nejlepší nápad překovat staré velké štípačky na kovářské kleště (i když jsem si taky jedny takové udělal a slouží dobře)

Moje zkušenosti s výrobou kleští jsou popsány na stránce Výroba kleští. Není to práce složitá, takže vřele doporučuji se do ní pustit.

Asi bych měl zmínit kleště na jemné tvarování za horka - krátké kleště s kulatými, nebo plochými čelistmi pro různé kroucení a ohýbání. V nouzi poslouží hodně staré kombinačky, které už nemají vroubkované čelisti.

 

 

 

Zpět na stránku Amatérský kovář

Zpět na stránku Jak postavit kovárnu