Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi


Jak postavit kovárnu




Jak postavit kovárnu

Výheň

Kovadlina

Pár slov o uhlí

Nářadí

Kladiva

Kleště

Babky

Sekáče, průbojníky

Oblíky, sedlíky a to ostatní

Základní postupy

Prodlužování

Pěchování

Rozšiřování

Kování ostří a hrotů

Osazování

Ohýbání

Sekání a prosekávání

Probíjení

Svařování

Kalení

Nýtování

Tabulky teplot

Vlastní zkušenosti


Pokud budete kovářské řemeslo provozovat v amatérských podmínkách, využijete pravděpodobně dílnu nebo některou část hospodářského stavení. Jednotlivá doporučení jsou tedy spíše rámcová a záleží na vašich konkrétních podmínkách.
Prostory Zděná, dobře větraná místnost o rozměrech alespoň 3 x 4m, v přízemí s pevnou podlahou
Komín Zděný, nebo ocelový, doporučený průřez 900 cm2 Výška závisí na průřezu a výšce okolních střech. Spaliny z výhně jsou zachycovány zákrytem
Výheň Standardně je výheň možno koupit zabudovanou v ocelovém stole, včetně elektrického ventilátoru. Výheň musí být umístěna tak, aby byla přístupná ze tří stran. Šlapací výheň - "feldšmídu" jsem neměl možnost vyzkoušet. Jednotlivé části výhně jsou patrné z obrázku.
Kovadlina Ke koupi je několik druhů kovadlin. Její hmotnost by měla být minimálně 50 kg, ale raději více. Kovadlina musí být řádně usazena na špalek z tvrdého dřeva, nebo na dřevěnou desku  v plechovém sudu se štěrkem. Stačí, když je na podložku usazena na středový čep, při práci nesmí sama nadskakovat, je ale lepší připevnit ji ke špalku třmeny. Výška špalku by měla být taková, aby sevřená pěst připažené ruky dosahovala k dráze (horní ploše) kovadliny. Zpravidla je postavena kulatým rohem k pravé ruce.
Co ještě? Určitě budete potřebovat káď s vodou, případně olejem na chlazení a kalení, kovářský svěrák a pevný pracovní stůl. Další vybavení, jako stojanová vrtačka, bruska nebo elektrická svářečka záleží na vašich možnostech. Brzy zjistíte, že spoustu práce by ušetřil buchar, občas bývá k mání na inzerát pérový kovářský buchar AJAX., nebo PRAKO.
Bezpečnost Kovařina je hlavně práce s ohněm, proto nezapomeňte na požární předpisy, hlavně u průchodu komína střechou a jeho úpravy konzultujte s odborníkem. Kovárna musí mít dobré větrání, výkon ventilátoru výhně je až 300m3/h.

 

Moje vlastní zkušenosti

Na kovárnu jsem adaptoval přízemní stavení, kdysi používané pro přípravu krmení pro zvířata. Protože při předchozích stavebních zásazích byla místnost z jedné strany otevřená do volného prostoru, rozhodl jsem se ji tak ponechat. V létě je to určitě výhoda, prostor je velice dobře větrán a i při zatápění nedělá kouř problémy. Pro práci v zimě je ale nevýhodné. Minimální průřez komína, jak jsem jej popsal odpovídá hraně na "dvě cihly", tedy zhruba 60x60 cm. Protože jsem chtěl využít toho, co již v místnosti bylo, mám komín s průřezem cca 400 cm2, tedy o hraně 1 1/2 cihly. Zahřátý komín docela dobře táhne, ale při roztápění, nebo přiložení většího množství uhlí jde kouř i do kovárny. tedy určitě doporučuji nešetřit na komínu. Vhodné je i pamatovat na protidešťový zákryt. 

Protože jsem koupil výheň bez stolu,  umístil jsem ji do betonového stolu, ventilátor je vedle, pod stolkem, ovládání vzduchu z druhé strany. Zákryt na odvod kouře mám z ohnivzdorných izolačních desek v kovovém rámu, ale plechový určitě splní svou úlohu. Střed výhně je 30 cm od zadní stěny, je to málo, určitě by byla lepší větší vzdálenost.

Kovadlinu jsem usadil na smrkový špalek,asi 40 cm v průměru (lepší nebyl) na kovový trn. Při ohýbání na kulatém rohu se kovadlina pod údery kladiva otáčí. Doporučuji ji ještě zafixovat třmeny ke špalku.

O dva roky později ...  opatřil jsem si 150ti kilovou kovadlinu a náležitě i uzpůsobil její usazení. Špalek jsem vyměnil za plechový sud, který jsem odřízl zhruba ve 2/3 výšky a zahnul okraj do lemu, který jej jednak začistí a pak i zpevní.  Zhruba do poloviny jsem špalek vysypal štěrkem, na který jsem podle průměru sudu vyřízl kruhovou desku ze tří vrstev křížem položených a probitých fošen. Okraj sudu je ještě asi 5 cm nad dřevěnou deskou. Kovadlina, vzhledem ke své váze, sedí jako přibitá.  Původní 50 kg kovadlinu a špalek používám pokud někam jedu se šlapací výhní. Pokud budete mít možnost si vybrat, volte kovadlinu určitě větší, než menší. S kovadlinou nad 100 kilo se sice špatně manipuluje (přenáší),  ale o to lépe se na ní dělá. Kovadlina by měla být minimálně 20x tak těžká, jako nejtěžší kladivo, které používáte.

Kovářský svěrák - pro kroucení, ohýbání ... nezbytná věc, jen musí být dobře a nepohyblivě upevněn, třeba na traverze zapuštěné do podlahy.

 


Zpět na úvodní stránku


Zpět na stránku Amatérský kovář