Galerie

Návody

 Výroba nářadí

"Pro jednoho"

Slovníček

Literatura

Odkazy

Kde co koupit

Napište mi

Setkání

Opravdu první setkání amatérských kovářů na hradě Šelmberk 21. -23.9.2007

...a založili jsme  tradici - krásný to pocit, ale na začátku to tak vůbec nevypadalo.

 

Podle mého odhadu je v Čechách na Moravě a Slovensku několik desítek, možná stovek kovářských nadšenců, kteří jednou za čas propadnou své vášni, roztopí výheň popadnou kladivo a oddají se kráse tvoření.

Přišlo mi líto, že tihle lidé se o sobě třeba nikdy nedozvědí, že nikdy nepotkají toho, kdo se lopotí s tím samým problémem, jaký řešili před půl rokem, nebo naopak, že o pár kilometrů dál bydlí někdo, kdo má stejnou kovárnu a kovaří už řadu let. To je důvod, proč jsem začal psát svoje stránky, to je i důvod, proč jsem začal přemýšlet o tom, jak a kdy se s těmi lidmi setkat. I já většinu z vás znám jen z mailů.

Ten úplně první pokus sezvat kovářské nadšence zkrachoval na nezájmu, ozvalo se mi jen několik skalních příznivců. Konec konců i ten letošní pokus málem dopadl podobně. Ale....

 

Sešli jsme se v pátek 21. září na hradě Šelmberk ( používá se i jméno Šelemberk), sice v počtu menším, než jsem počítal ale přece jen jsme se konečně sešli. V pátek se povídalo, přinesl jsem nějaké kovářské filmy a z internetu postahované obrázky a články. Probrali jsme kovařinu od A do Z.

V sobotu jsme roztopili tři výhně a pod kladivy se rozezněly tři kovadliny. Dopoledne bylo věnované ukázkám. Postupně proběhlo torzírování, svařování v ohni, výroba ozdobné šišky svařením čtyř prutů a kování růže z jednoho kusu ( snad jsem nic nevynechal). Náš dámský doprovod se mezitím věnoval veleúspěšně houbaření.

Odpoledne jsme kovali společně závěs na lampu pro Danar, svou částí přispěl každý. Společná kovařina nás chytla tak, že jsme končili až za tmy. Náš výtvor měl sice asi k dokonalosti ještě kousek cesty, ale bylo v něm kus lásky k řemeslu.

Ani v neděli kovadliny nezahálely, při balení jsme dokonce některé vytrvalce násilím museli odtrhávat od kovadliny :-))

Z celého setkání vznikne díky Jirkovi DVD, které dostanou účastníci setkání. Případní další zájemci je za menší peníz mohou dostat také. Protože fotografie by se sem na stránku nevešly, založil jsem fotoalbum AMATÉRSKÝ KOVÁŘ. Najdete je na adrese

http://amaterskykovar.rajce.idnes.cz/

Postupně sem přibudou i další galerie s obrázky.

 

 

 

 

.                     

  Zpět na stránku Jak postavit kovárnu


Zpět na stránku Amatérský kovář